Inwestowanie w czasach koronawirusa

ABC inwestora > Giełda > Inwestowanie w czasach koronawirusa

Nikt nie wie kiedy zakończy się pandemia koronawirusa, która tak mocno wpływa na globalną gospodarkę. Na giełdach obecnie panuje panika i nie jest to dobry czas na inwestowanie. Chyba, że grasz na spadki, lecz i tu należy być bardzo ostrożnym przy tak dużej zmienności na rynkach.

Zapewne każdy zdążył się przekonać, że koronawirus to poważny problem. Nie tak jak na początku sądzono. Ma on ogromny wpływ na światową gospodarkę jak i obywateli. Odnosząc się do gospodarek to światowa produkcja, transport, turystyka i branża gastronomiczna w znacznym stopniu się zatrzymały. Obywatele natomiast żyją w strachu i niepewności, ponieważ ceny niektórych produktów (szczególnie spożywczych) poszły w górę i ciężko je dostać. Niebawem pierwsze firmy ogłoszą upadłość, a część obywateli straci pracę. Konsumpcja spada a bezrobocie rośnie, co jeszcze bardziej będzie pogrążało gospodarki świata.

Wpływ koronawirusa na rynki

Epidemia koronawirusa nie została jeszcze opanowana i rozszerzą się na kolejne kraje. Odnosząc się do wcześniejszych kryzysów dotychczasowe spadki są niewielkie i należy się spodziewać kolejnej fali spadkowej. Kryzys jaki teraz przeżywamy jest kryzysem gospodarczym, o wiele gorszym niż wcześniejsze kryzysy finansowe. Do tego mamy ogromne problemy z poradzeniem sobie z pandemią, przez którą stanęły światowe gospodarki. Gdy gospodarka nie funkcjonuje to wszystko odbija się na finansach.

USA

Sytuacja w Stanach Zjednoczonych nie wygląda najlepiej, prezydent Trump ogłosił stan wyjątkowy oraz wykup aktywów. FED w ciągu kilku dni zrobił dwie obniżki stóp procentowych, które nie pomogły zatrzymać spadków. Stopy procentowe są obecnie w okolicach zera. Z każdym dniem jest coraz gorzej. Potwierdza to informacja z dn. 20.03.2020 o niepokojących sygnałach z rynku pracy w USA. Liczba osób ubiegających się o zasiłki dla osób bezrobotnych w ostaniem tygodniu poszybowały o 33%. Jest to najgorszy wynik od 1992 roku. Ekonomiści przewidują, że w przyszłym tygodniu o zasiłek dla bezrobotnych może starać się aż 2,25 mln osób. Będzie to największy jednotygodniowy wzrost bezrobotnych w historii USA.

Niemcy

Rząd Niemiec przeznaczy gigantyczną kwotę 822 mld euro by złagodzić skutki koronawirusa i ratować krajową gospodarkę. Środki te mają wspomóc przedsiębiorstwa i pracowników.

Włochy

Od poniedziałku 23.03.2020 we Włoszech zamknięte będą prawie wszystkie fabryki. Tamtejsza gospodarka staje w miejscu. Jest to związane z ogromną śmiertelnością obywateli w tym kraju.  W ciągu ostatniej doby we Włoszech zmarło 800 osób. Od początku pandemii do dziś (22.03.2020) śmierć poniosło już 4825 osób. Z każdym dniem ta liczba drastycznie wzrasta.

Polska

Polska giełda w ostatnich dniach zachoruje się nadzwyczaj dobrze porównując ją do innych krajów. Jednakże trzeba wźąć pod uwagę fakt że inne państwa przez ostatnie 10 lat sukcesywnie rosły a nasza GPW stała w miejscu. Wyceny spółek z WIG20 są obecnie w granicach tych z 2009 roku. Nie ulega wątpliwości, że kapitalizacja spółek jest na bardzo atrakcyjnym poziomie, lecz to nie jest sygnał do kupowania. Sygnałem takim będzie powrót optymizmu na Nowojorskiej giełdzie, który zakończy tamtejsze spadki.

Eksperci z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, piszą że wpływ koronawirusa na polską gospodarkę będzie znaczący, a nie tak jak zakładali jeszcze kilka dni temu tylko umiarkowany. W piątek 20.03.2020 ogłoszono w całej Polsce stan epidemii.

Indeksy

Dow Joneas (indeks skupiający 30 największych spółek z USA) spadł od szczytu o 35,9%. S&P 500 spadł o 33%. Natomiast nasz WIG20 spadł o ponad 30%. Spadki są spore biorąc pod uwagę fakt, że nastąpiły one w ciągu zaledwie kilku tygodni. Sytuacja na rynkach wcale nie ulega poprawia, a nawet się pogarsza, co utwierdza mnie w przekonaniu, że dalsze spadki powrócą.

Poniżej znajduje się wykres indeksu WIG20 pokazujący obecną sytuację i skale wyprzedaży.

Koronawirus WIG20

Wysoce prawdopodobny scenariusz na rynkach na najbliższe tygodnie

Uważam, że spadki nie zakończą się szybko, ponieważ sytuacja jest jeszcze daleka od uznania jej za opanowaną. Jednakże dalsze przeceny nie powinny być już tak gwałtowne. FED oraz Banki centralne, próbują złagodzić negatywne skutki obniżkami stóp procentowych, skupem aktywów itp. Na ten moment nie przynosi to widocznej poprawy. Dodatkowo sytuacja we Włoszech z każdym dniem się pogarsza. Słyszymy jak z dnia na dzień znacząco rośnie liczba zgonów.

W Polsce 20.03.2020 ogłoszono epidemię koronawirusa. Choć u nas sytuacja z nim związana wygląda o wiele lepiej niż w innych krajach. Jednakże jeszcze wszystko przed nami, bo wirus dotarł do nas nie tak dawno. Według wyliczeń od ,,pacjeta zero” jesteśmy o trzy tygodnie za Włochami. Tak, że u nas podobna sytuacja jak jest we Włoszech może nastąpić za około trzy tygodnie. Patrząc na to jak COVID-19 się rozprzestrzenia, najgorsze jeszcze przed nami.

Polecam obejrzeć wykład DoradcyTV na temat wpływu koronawirusa na nas i gospodarkę. Warto posłuchać, naprawdę świetny wykład poparty badaniami i przedstawiony prostym językiem. Nie jest krótki, aczkolwiek są w nim same konkrety. Link do wykładu – https://www.youtube.com/watch?v=eXioluPn9Yw

Inwestuję na giełdzie już od kilku lat. Teraz jeszcze bardziej zdaje sobie sprawę jak ważna jest zasada aby inwestować na giełdzie tylko cześć kapitału, a resztę włożyć w inne inwestycje. Tak też robiłem, choć czasem żałowałem, że nie zainwestowałem więcej, bo mogłem chwilowo więcej zyskać. Kryzys pokazał mi jak ważna jest dywersyfikacja. Dzięki niej zabezpieczyłem część oszczędności, a po zakończeniu kryzysu będę mógł przetransportować więcej kapitału z lokat na giełdę. Warto mieć teraz wolną gotówkę i czekać na odpowiedni moment do wejścia na giełdę. Jeśli chcesz wykorzystać nadażającą się okazję i kupić bardzo tanie akcje w atrakcyjnym momencie i nauczyć się inwestować na giełdzie to odezwij się do mnie poprzez zakładkę kontakt. Prowadzę również konsultacje.

Plan na przyszłość po uspokojeniu pandemii koronawirusa

Warto mieć przygotowaną strategię na przyszłość. Zacznij już teraz szukać spółek, których przecena jest spowodowana paniką. Ułatwi Ci to szybsze wejście w inwestycje po opanowaniu sytuacji z koronawirusem. Gdy na ryku pojawi się poprawa będziesz mógł od razu przejść do zakupu po bardzo atrakcyjnych cenach. Zbieraj gotówkę i obserwuj sytuację na rynkach, aby nie przegapić okazji. Druga taka okazja może pojawić się za kilka bądź kilkanaście lat przy kolejnym kryzysie. Kiedy to nastąpi nie mam pojęcia, wiem tylko że teraz są duże przeceny, a wyceny spółek znajduą się w atrakcyjnych poziomach cenowych.

Kiedy zacząć kupować akcje

Doświadczony inwestor stara się zawsze kupić wartościowe akcje jak najtaniej. Najlepszym momentem na taki zakup jest okres zaraz po zakończeniu kryzysu. Akcje są wtedy tanie, niedowartościowane. Zysk z takich inwestycji bywa ogromny. Dlatego wielu inwestorów tak usilnie oczekuje kolejnych kryzysów, które jak wiemy nie zdarzają się często.

Odradzam kupowania akcji w tym momencie. Okazji pojawi się mnóstwo w odpowiednim czasie. Jeśli jednak posiadasz jeszcze akcje w swoim portfelu to nie sprzedawaj ich za bezcen. Firmy te w średnim bądź dłuższym terminie odbiją i dadzą Ci zarobić. Chyba że posiadasz spółki z branż: turystyczna, hotelarska, transportowa, gastronomia, banki itp. Te sektory najbardziej ucierpią na pandemii, która dalej się rozwija i nie wiadomo kiedy i z jakimi konsekwencjami się zakończy.

Jeśli jednak wierzysz, że już spadki dobiegają końca i jest to Twoja decyzja, to kupuj akcje. Ja czekam na potwierdzenie końca spadków. Uważam, że lepiej stracić okazje niż pieniądze. Pamiętaj tylko aby nie inwestować od razu całości kapitału, a kupować partiami. Nie zapomnij też o dywersyfikacji portfela. Patrz też na branże w której spółka działa oraz czy ta branża nie straciła bezpośrednio na kaoronawirusie.

Podczas podejmowania decyzji zakupowych zwracałbym uwagą na to co robią indeksy w USA. Warto śledzić S&P 500 jeśli tam spadki zostaną powstrzymane i nastąpi odbicie to i na Polską giełdę wrócą inwestorzy. Powrót do wzrostów powinien być potwierdzony jakimiś pozytywnymi informacjami. Uważaj bo na giełdach mogą pojawiać się też wzrosty, które będą tylko spowodowane realizacją zysków z krótkich pozycji (z grania na spadki). Musisz umieć je odróżnić.

Podsumowanie

Zauważ, że ani razu nie użyłem słowa kryzys finansowy. Obecnie mamy kryzys gospodarczy. W 2008 roku miał miejsce kryzys finansowy, upadały banki Amerykańskie, napompowany był rynek nieruchomości i kredytów hipotecznych. Kryzys, który zaczął się od bankowości i miał wpływ na gospodarkę. Ostatnie kryzysy były kryzysami finansowymi, które wpłynęły znacząco na gospodarki światowe. Teraz mamy kryzys gospodarczy, który wpłynie mocno na finanse. Ciężko jest określić jakie będą jego dalekosiężne skutki. Samo zerwanie łańcuchów dostaw z Chini, wstrzymanie tam fabryk miało ogromny wpływ na światowe gospodarki i finanse. Zanim nawet koronawirus dotarł do kolejnych krajów.

Mamy kryzys podażowy (brakuje niektórych towarów). Ponadto obecnie jest szok popytowy, dużo mniej kupujemy, boimy się kryzysu, dlatego nie kupujemy nowych samochodów, mieszkań itp. Mamy ogromne wyzwanie dla gospodarki, która stoi w miejscu.

Odbiegając od tych negatywnych informacji, na giełdzie możemy też znaleźć mniejsze pozytywy. Chodzi mi tu głównie o wyceny polskich spółek, które są już na atrakcyjnych poziomach. Pamiętaj jednak, że kapitalizacja części tych firm mocno spadła ze względu na ścisły związek z rozwojem koronawirusa. Szukaj spółek, które potaniały ale nie mają ścisłego związku z epidemią. W obecnym kryzysie zwycięzcą będzie ten, kto ma wolną gotówkę i wykorzysta zaistniałą sytuację.

Obecnie nie jest to jeszcze dobry czas na inwestowanie, ale za moment może się to zmienić. Warto być do tego przygotowanym. Przeznacz ten czas na rozwój i naukę inwestowania. Jeśli nie masz planów inwestycyjnych na przyszłość, a chciałbyś nauczyć się mądrze inwestować i wykorzystać nadążającą się sytuację. Odezwij się do mnie poprzez zakładkę kontakt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *